Hurá, léto v plném proudu a k tomu dva dobré tipy

Léto, co se týká počasí u nás, zatím moc letně nevyznívá, ale nakonec je celkem příjemně. Zatím nás minula šňůra tropických dnů v řadě, kdy se po několika takových dnech už špatně dýchá. Taky letní dovolenkové pobyty až sem tam nějaký ten drobný zádrhel spojený s probíhající pandemií coronaviru vypadají také velmi příjemně. Někde je ale bohužel už dost přelidněno a úroveň služeb rychle klesá. Hlavně stravování je na tom hodně špatně.  Jak to vyřešit je nad naše síly, ale máme pro Vás pár (a pár jsou „dva“) dobrých tipů na zmírnění vlivu  nedokonalého stravování a s tím spojeným snížením Vaší spokojenosti na dovolené.

Hurá, léto v plném proudu a k tomu dva dobré tipy COSMOS®MEDICINAL

Jak je to s kvalitou stravování během dovolené?

Určitě jste také zaznamenali, že v oblíbených rekreačních oblastech odedávna není úroveň veřejného stravování na bůhví jak vysoké úrovni. Na pěkný interiér hospody nebo restaurace narazíte spíš než na dobré jídlo. A není to samozřejmě jen u nás, ale v různé míře se s tím setkáváme i kdekoli jinde v zahraničí. Je to tím, že většina restauračních zařízení je v rekreačních oblastech sezónní záležitost a podle toho to také vypadá. Personál a kuchaři jsou najímáni sezónně a nemají vztah ke klientele a nemají ani zájem si takový vztah vybudovat. Žádná stavovská čest kuchařů, číšníků anebo hospodských u nás asi neexistuje. Majitelé a provozovatelé tuší, že zákazníci, tedy my, rekreanti a dovolenkáři nejsme tak úplně spokojeni, ale co vidí nás poprvé a možná naposledy.  A tak je to pořád dokola vláknitý guláš, vodová svíčková, šlehačka, která asi nebude ze „šlehačky“. Copak o to na jednodenním výšlapu nebo vyjížďce na kole je smažený sýr a hranolky vítaným zpestřením výletu. A když je to ještě stánek nebo místní hospoda s nezaměnitelným „duchem místa“ patří to do koloritu našeho prostředí a dá se to navíc vylepšit dobrým českým pivem. Při představě, že budete jíst střídavě hranolky a krokety střídavě se smažákem, klobásou v lepším případě s grilovanou krkovicí anebo podivné „čerstvé“ polévky a hotovky, které mají to nejlepší dávno za sebou, se některým z nás dělají mžitky před očima jiní rovnou omdlévají. Ještě že Češi ještě nezapomněli na předešlé časy a umí se šikovně na cestu vybavit a přibalí nějakou tu zeleninu nebo ovoce.

A co na to vaše peněženka?

Horší je to s těmi provozovateli nejrůznějšího stravování, kteří bez skrupulí chtějí jenom vydělat. Je jasné, že potřebují vydělat v sezónně. Ale co je moc to je příliš. Máme špatnou náladu, protože kvalita toho, co dostaneme neodpovídá naší představě a ž vůbec neodpovídá tomu, co za to zaplatíme. Letos navíc přibyl problém s korona virem a hoteliéři už nemohou sehnat vůbec žádné zaměstnance. V létě se najde ještě nějaký ten brigádník. Těžko my, obyčejní spotřebitelé poznáme, jestli objektivně v místě nelze najít dobré zaměstnance nebo jde o klasický model, jak vás sedřít z kůže. Vzpomínáte si na doby, kdy kohoutková voda byla kohoutková voda a voda se sirupem byla voda se sirupem. Věci se od té doby změnily spíše k horšímu. Kdysi při požádání o kohoutkovou vodu (zdarma) někteří tvrdili, že jejich voda není k přímé konzumaci vhodná. Teď jí vesle prodávají za nekřesťanské peníze. Pravda někde do ní přidají snítku máty. No a vodě se sirupem nebo se „šťávou“, jak se hezky říkávalo, teď všude říkají Domácí limonáda. Ovšem cena, no tak ta opravdu, ale opravdu odpovídá tomu, že pan hostinská jel světa kraj, koupil draze multivitamínu štěp, ten zasadil, zaléval a léta se o něj staral, pak ho rouboval, staral se o něj a prořezával, v zimě balil, když kvetl, tak za mrazů v ohni ohříval. A pak, když začal dávat ovoce, tak ho opatrně očesal, zpracoval na šťávu (v mnoha příchutích-výborně!), vše bez konzervačních látek, se zachováním přirozených obsahových látek a vitamínů, a to všechno navíc klidně v nadmořské výšce 900m. No tak se nedivte té ceně – domácí je „domácí“.

Tip první – pomocník okamžitý, navíc zabrání přibírání na váze

Stravování na dovolené nebývá vyvážené ani u nás a málokdy v zahraničí. Efektem takového stravovaní bývá nejen nespokojenost, ale také nepříjemné přibývání na váze. (U nás i díky pivu, které zlepšuje náladu i zažívání, k přibírání na váze ale bohužel přispívá. Nepříliš kvalitní strava také zanechává nepříjemnou pachuť, kterou řešíme sladkou tyčinkou. A to znamená další přibírání. Některé byliny obsahují hořčiny. Tyto mimořádně hořké látky povzbuzují zažívání a stimulují metabolizmus. Stimulace metabolizmu – to je to „dobré spalování“ navíc brání ukládání tuku. Takže se po dovolené budete cítit lépe než minule.

Tip druhý – relaxace a dobrá nálada

Jedinou Vaší odpovědí na frustraci z drobných nesnází na dovolené, a to stravování je v první řadě, je udržet si dobrou náladu. Takže si nezapomeňte přibalit s sebou na dovolenou také něco, co přispěje rozhodně k vaší celkové relaxaci a udrží Vás v dobré náladě. A tím nemyslím alkohol. To by byla asi cesta zpátky. I když samozřejmě i na dovolené je čas pro oslavy a různá jubilea. Ale jak se říká „všeho s mírou“.

© COSMOS s.r.o., All rights reserved

Napsat komentář

Item added to cart.
0 items - 0,00 
COSMOS®MEDICINAL
Nezávisle ověřeno
15 recenze