fbpx

Nechcete se zbavit obav a strachu a pořádně si užít dovolenou?

Všichni vnímáme neveselé vyhlídky, které přináší momentální situace. Takže o tom to dnes nebude. Právě naopak. Samozřejmě by k našemu zdraví a pohodě měl přispět pořádný odpočinek. Takže dovolená. Ať už u moře nebo v tuzemsku. Ale abychom si to užili v klidu a pohodě potřebujeme letos opravdu ještě něco navíc. Že nevíte co? Nebojte se, na konci zjistíte, jak na to.

PŘÍBĚH ZAČAL UŽ DÁVNO

Už dlouho se říká, že „Jste to co jíte“. Ale lidé no to příliš nedbají. Kdyby tomu tak bylo, nepřibývaly by stále potíže. A to hlavně ty, které způsobuje nepříliš zdravá strava. Hlavně nadměrný přísun cukru a tuku v naší stravě. Takže vlastně až moc bohatá strava. A pak ty následky.  V podobě civilizační zátěže, jako je obezita, cukrovka, vysoký tlak, metabolický syndrom a tak dále. Proč se to nedaří změnit?

CESTA POKRAČUJE

Cukr, tedy glukóza, působí na mozková centra stejně jako běžné návykové látky. Důkazy přináší vědecké pracoviště v Kanadě. Mozková centra, která jsou zodpovědná za uspokojení, reagují na cukr úplně stejně. To znamená, že častou konzumací cukru se naše uspokojení snižuje a tělo si žádá další dávku. Zajímavé je, že mozek reaguje i na vyobrazení spojená s cukrem. Třeba na reklamu na zmrzlinu a tak. Závislost se zvětšuje a touha po přísunu je neukojitelná.

DALŠÍ DŮKAZY

O tom, že to co jíme ovlivňuje naše zdraví asi už nikdo dávno nepochybuje. V poslední době se špičková vědecká pracoviště třeba v německém Lübecku, v australském Sydney a jinde, zaměřila  na vliv špatné stravy na naše myšlení a mozek. Přibývají  jasné důkazy o ovlivnění myšlení. A to i bezprostředním. Jako je agresivita, obavy a strach, špatná nálada. Ale taky třeba okamžité rozhodování, ať už správné nebo chybné. Přemíra cukru a tuku vede kromě jiného k nárůstu obav a strachu. Je tu ale dobrá zpráva. Dokonce už jen krátká změna jídelníčku směrem k lepšímu, se pozitivně projeví.

ZMĚNA K LEPŠÍMU

Pozor na dlouhodobé poškozování nervové a mozkové tkáně, o kterém se dříve nevědělo. Zdálo se, že nervy a mozek jsou dobře chráněny a izolovány. Teď je jasné, že škodliviny pronikají i do mozkové tkáně. A to je horší zpráva pro stav mozku a myšlení starších lidí. I tady naštěstí platí, že změna se projevuje takřka okamžitě. Takže i senioři mohou pocítit zlepšení při zdravější stravě. Ale je potřeba snažit se měnit návyky okamžitě. Právě i pro dobrou kondici mozku v pozdějším věku. Jinak už zhruba po padesátém roce života může docházet k častějšímu zapomínání.

DOPLNIT DOPLNIT DOPLNIT

Z naší stravy se vytrácejí přirozené zdroje nezbytných výživných látek. Třeba zdravých tuků (omega3), vitaminů a mnoha dalších. To je proto, že v našem „moderním“,  novodobém jídelníčku převažují průmyslově vyráběné potraviny. Často s obsahem přidaného cukru. Cukr se přidává i tam, kde bychom ho nečekali. Výrobci potravin z nás dělají pěkné závisláky. Naopak ubývají čerstvé potraviny. Hlavně čerstvé ovoce a zelenina. Proto odborníci doporučují doplňovat stravu přírodními zdroji nezbytných látek. Těmi jsou přírodní doplňky stravy. To znamená ty, které nejsou dalším produktem průmyslové výroby a chemického průmyslu.

JDE O CELÝ NÁŠ ŽIVOT

To co jíme ovlivňuje naše myšlení a mozek už před narozením. Na to by měli myslet budoucí maminky. Později dávejte dětem pestrou a vyváženou stravu a dbejte, aby nezískávali závislost. Teď v létě a na  dovolené jde u dětí asi hlavně o slazené nápoje. Dalším kritickým obdobím je pak dospívání. A v neposlední řadě také seniorské období. Studium vlivu stravy na paměť a myšlení ve stáří, by možná mohlo konečně změnit zaběhnuté stravovací návyky.  A to už u mladší generace. Hlavně rodičů, kteří se podílí na vytváření návyků dětí. A ve středním věku. Směrem k omezení cukru a tuku. Doufají vědci. Pro děti to nejlepší. A udržet si paměť a myšlení v dobrém stavu do vysokého stáří přece za to stojí.

A CO MŮŽU UDĚLAT TEĎ – V LÉTĚ A NA DOVOLENÉ

Sami vědci říkají, že na všechny odpovědi ještě trochu brzy. Ale velmi brzy k tomu dojde. Důkazů neustále přibývá. A to v laboratorních podmínkách. Ale i na studiích skupin dobrovolníků. Víme, že hlavním komunikačním spojením našeho zažívání s mozkem je bloudivý nerv. Víme, že se strava má vliv na mozek a myšlení. Může ovlivnit i duševní rovnováhu a klid. Co můžeme dělat už teď? Zatím je nejlepším modelem středomořská strava. Takže pokud budete trávit dovolenou někde ve středomoří, rozhodně se místní stravě nevyhýbejte. A doma se snažte posílit čerstvé potraviny, hlavně zeleninu a ovoce. Takže zelené saláty. Olivový olej a ryby. A ořechy. A nezapomeňte přibalit přírodní mozkové nutrienty COSMOS®MEDICINAL! Ale hlavně relaxujte a odpočiňte si ať jste, kde jste.

Přeji všem hlavně pevné zdraví!

© COSMOS s.r.o., All rights reserved

Související:

Napsat komentář

Item added to cart.
0 items -
What Our Clients Say
x Logo: Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security