fbpx

Staňte se součástí příběhu o pradávné bylině hrdých Indiánů z Peruánských hor

Kořen Maca Vera

Příběh plný neočekávaně protichůdné historie vzestupů a pádů, tmářství i násilí.

Příběh nezištného darování svých největších hodnot celému světu.

Příběh, který začal a pokračuje podporou chudých indiánských vysokohorských komunit v nejodlehlejších koutech peruánských And.

Původ

V roce 1992, kdy jsme s kořenem MACA začínali, byla tato malá rostlina ještě velmi málo známá mimo oblasti andských velehor, kde roste od nepaměti až do výšek 4.300 m-n.m. Vyvinula se v průzračném velehorském prostředí. V tomto neuvěřitelně nehostinném prostředí intenzivního slunečního záření a zároveň silných mrazů i prudkých vysušujících větrů získala z chudé půdy svoje mimořádně cenné vlastnosti. Proto ji předchůdci starých Inků začali pěstovat už asi před dvěma tisíci lety. Pak pěstování převzala slavná civilizace Inků. Vděčí jí za svůj vzestup a moc. S největší pravděpodobností ji pěstovali na záhadných terasovitých políčkách, která po této civilizaci zbyla.

Španělská kolonizace kořene

Tahle, v předkolumbovské době tolik rozšířená plodina byla bohužel během španělské kolonizace a násilné katolizace vytlačena do odlehlých indiánských komunit vysoko v horách a tak byla prakticky zapomenuta. Bylo to tím, že církev potlačovala původní indiánské náboženské tradice a k těm patřilo i uctívání plodin. Španělská inkvizice potírala užívání kořene MACA k rituálním obřadům. Paradoxem zůstává, že si španělští misionáři všimli, že domorodí pastevci dávají kořen MACA, získaný od indiánů, ovcím. Věřili, že tím zvýší jejich plodnost. Metodu vyzkoušeli úspěšně i španělští kolonizátoři. O podávání této posvátné rostliny Indiánů hospodářským zvířatům svědčí záznamy ve Španělských církevních kronikách ze 16. století.

Návrat kořene

V roce 1992, kdy jsme se o kořenu MACA dozvěděli, přežívali indiáni v nejchudších oblastech jen díky nelegálnímu pěstování nechvalně známé plodiny COCA. Za podpory drogami nejvíce zasažených zemí, se vlády jihoamerických zemí snažili nelegální pěstování a prodej kokainu zastavit. To se dařilo často jenom díky násilnému ničení úrody a tím dalšímu živoření domorodých kmenů. Řešením se měl stát návrat k pěstování původní plodiny starých Inků – kořene MACA. Začalo to všechno podporou vlády Peru a jsme rádi, že by se to neobešlo bez nás – bez prvních pionýrů, kteří začali kořen MACA nakupovat a uvádět ho na trh v zahraničí. Počátky byly těžké, ale za dvacet let se pověst kořene velmi rozšířila.

Sláva kořene

14. BŘEZNA 1993 UVEDL DENÍK EL COMERCIO V ČLÁNKU „MACA ZABRAŇUJE PŘEDČASNÉMU STÁRNUTÍ“ HLAVNÍ ÚČINKY KOŘENE MACA. V ZÁŘÍ 1994 PAK INFORMOVAL, ŽE NASA PŘI VÝVOJI KONCENTROVANÉ STRAVY PRO KOSMONAUTY VYUŽÍVÁ I KOŘEN MACA.

Úspěch  kořene

Po roce 2000 dochází ke zlomu a tvrdé komercializaci kořene MACA. Začalo to Japonskem, kde kořen získal obrovskou oblibu. No a pokračovalo to, kde jinde, než v Číně. Čínští producenti nakupovali celé úrody kořene MACA. Kořen se pak snaží dále využít – koncentrovat, želatinizovat, extrahovat a jinak upravovat tak, aby ho mohli dále se ziskem prodávat. Posvátná plodina jihoamerických indiánů tak přichází k nám, do Evropy většinou z Číny. Došlo také k posunu kvality od přírodní indiánské kvality k současné masově-průmyslové.

Úpadek kořene

Ani prodejci nezaostávali s různými kejkli ve snaze o vyšší zisky na úkor skutečné kvality. Vrcholem byla snaha některých prodejců tvrdit, že některé barevné varianty (zejména černá) jsou lepší než jiné a proto jsou dražší. Přitom se jedná jen o barevné varianty a rozdíly ve složení nejsou. Takže na úspěchu posvátné plodiny Inků bohatlI a bohatnou jiní, zatímco původní obyvatelé – jihoameričtí indiáni, i když jim kořen MACA pomáhá přežít, nadále zůstávají nejchudší vrstvou. Přitom Jižní Amerika dala světu mnohé. Tak například dovoz původní jihoamerické plodiny – brambor do Evropy a zavedení jejího pěstování, zachránilo Evropu od dalších hladomorů. To podmínilo dosažení dnešního rozvoje celého evropského prostoru.

Znovuzrození kořene

Indiánům z Peru dlužíme mnohé a proto naše malá rodinná FIRMA od roku 1992 dováží výhradně pravý kořen MACA od jihoamerických indiánů v původní přírodní formě. zůstáváme malou rodinnou firmou a proto se vracíme s původním heslem našich dodavatelů „Kořen MACA z dávné minulosti pro zdraví v současnosti“ k pravému indiánskému kořeni, který se zhmotnil pod značkou  COSMOS®MEDICINAL. Vracíme na trh ten původní, ten pravý kořen MACA VERA

© COSMOS s.r.o., All rights reserved

Item added to cart.
0 items -
What Our Clients Say
x Logo: Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security