Příběh Achiote – od rudé barvy na tvářích indiánů až po naději trpícím

Původní obyvatelé Ameriky

V Amazonii roste nenápadný stromek, který plodí spousty světle červených semínek. Tam kde mluví Španělsky mu říkají Achiote (čti Ačiote), v Brazílii Annatto nebo dokonce Urucu. Tato semínka stromku Achiote intenzivně barví do červena, a tak ho Indiáni odjakživa používají k barvení obličejů a vlasů. Z toho zdomácnělo i pojmenování hrdých původních obyvatel Ameriky. Evropané se zkrátka domnívali, že červená je přirozený odstín jejich pletí, a tak jim začali říkat rudoši. Označení Rudoch se dnes samozřejmě považuje za hanlivé, a proto ho slyšíme už jen ve westernovkách. Jak je obecně známo, původní obyvatelé amerického kontinentu už dávno vytvořili mnoho vyspělých civilizací. Tyto civilizace, komě dalších společných znaků, téměř vždy využívali plody stromu Achiote. Kromě barvení obličeje tohle přírodní barvivo používali jak staří Mayové, tak Inkové i na barvení oděvů a Aztékové si z něj vyráběli inkoust. Od Aztéků také pochází původ jména stromku, ti mu říkali Achiotl, ze kterého dnes máme Achiote.

Příběh Achiote – od rudé barvy na tvářích indiánů až po naději trpícím COSMOS®MEDICINAL

Šamani a léčitelé

Archeologové našli přítomnost Achiote v sídlištích dávných obyvatel Jižní Ameriky z doby před 3700-3600 lety př.n.l. a v Amazonii v dnešní Bolívii je datován 2 400 let př. n. l.. Indiáni ze semen vyráběli nejen barvivo ale také jedlý olej už v předkolumbovské Americe. A to není zdaleka všechno. Odedávna Indiáni věřili a věří dodnes, že semínka stromu jsou prospěšná jak pro tělo, tak pro ducha. Lidoví léčitelé ho napříč Střední a Jižní Amerikou používali, používají dodnes a pravděpodobně ho ještě aspoň pár tisíc let používat budou. Způsoby použití se liší podle regionu a země. Nejvíce se však stromek Achiote používal na podporu močopohlavních cest.

Bledé tváře kdysi

Španělští dobyvatelé využili tradičního zpracování semen stromku Achiote dokonale. Okoukali od indiánů tradiční zpracování na barvivo. Z drcených semen se vyrobí barevná pasta jako základ. Ta se pak dá použít třeba na obarvení různých potravin a nápojů nebo mnoha dalšího. Hned to začali dělat ve velkém a rudou pastu začali vyvážet do Spojených států a Evropy. Proč o ní byl takový zájem? No barvivem z Achiote se dal nahradit velmi drahý šafrán, a tak se mu začalo říkat americký šafrán. Byl to takový úspěch, že Španělé stromek zavedli do dalších tropických zemí mimo Ameriku, hlavně do Jihovýchodní Asie v 17.století. 

Příběh Achiote – od rudé barvy na tvářích indiánů až po naději trpícím COSMOS®MEDICINAL

Bledé tváře dnes

I dnes se barvivo z Achiote používá k „přibarvení“ třeba margarinu, sýru nebo taky popcornu. Ale i přírodnímu obarvení látek, výrobě barev, kosmetiky, mýdla a třeba rtěnek. Angličané ho nazývají „lipstick tree“, to znamená rtěnkový strom. Dneska je snaha nahradit umělá barviva znovu těmi přírodními. A tak je nejen barvivo ze semen Achiote i dnes rozšířené. A pro odborníky velice známé. Přínos pro moderní racionální a zdravou výživu přichází na řadu až dnes.

Příběh Achiote – od rudé barvy na tvářích indiánů až po naději trpícím COSMOS®MEDICINAL

Překvapení na pokračování

Nejdříve bylo Achiote jen pro vyznavače alternativního přístupu. Cosmos, s.r.o. dováží do České republiky Achiote COSMOS®MEDICINAL z Peru už od roku 2004. A teď další překvapení. Vědci v USA potvrdili v olejnatých semenech rostliny Achiote zdroj tocotrienolu. Je to jedinečná forma vitaminu E. Vliv tocotrienolu na potlačení rozpouštění kostí a jejich obnovu ověřili v posledních 10 letech na zvířatech. V posledních 2 letech proběhly klinické studie u lidí, a to s překvapivými výsledky. Tocotrienoly z ACHIOTE jsou lepší než například doporučovaný omega3 (rybí olej).

Tocotrienol, který je členem rodiny vitaminu E, pracuje přímo s živými buňkami kostí tak, aby vytvořil rovnováhu, která upřednostňuje tvorbu kosti“​

Osteoporosis International, 2018

Naděje pro trpící ale hlavně prevence

Osteoporóza je vážný, ale často podceňovaný problém. Ovlivňuje asi 200 miliónů lidí po celém světě. Vyznačuje se řídnutím kostní hmoty a její zvýšenou křehkostí. Výskyt se zvyšuje s věkem. Typicky jsou nejvíce postiženy ženy po menopauze, což souvisí s ukončením tvorby hormonů. Nevyhýbá se však ani mužům. Může k ní dojít v jakémkoliv věku (zejména u kuřáků nebo při nepřiměřeném užívání alkoholu a při některých onemocněních jater, ledvin, střev, žláz s vnitřní sekrecí či u osob užívajících léky jako kortikoidy, cytostatika, antiepileptika, antidepresiva apod.). Studie prokazují blahodárné účinky prevence degenerativních změn kostí. Některé kliniky už u nás nakupují přírodní Achiote. Pacienty s léčbou, která je riziková pro vznik osteoporózy, chtějí semeny COSMOS®MEDICINAL podpořit, ale nechtějí přidávat další chemicky upravované přípravky. Dokonce se pro semínka Achiote začalo používat „Food for bones„, to se dá hezky přeložit jako: Potrava pro kosti.

ACHIOTE je jediným rostlinným zdrojem téhle nejúčinnější formy vitaminu E na světě!

Dříve nebo později se ho zmocní velké nadnárodní farmaceutické firmy. Přírodní používání nahradí různými těmi masově chemickými postupy. „Potřebují taky přece z něčeho žít“. Tak to mě trošku mrzí. Radši snad tento příběh, o semínkách Achiote COSMOS®MEDICINAL, ani nikomu nevyprávějte. Zatím pojďme využít tento dar tak, jak nám ho dává příroda sama.

© COSMOS s.r.o., All rights reserved

Použitá literatura a studie

George, M., et al. „Investigations on plant antibiotics. Part IV. Further search for antibiotic substances in Indian medicinal plants.“ Indian J. Med. Res. 1949; 37: 169-81.

Dunham, N. W. et al. „A preliminary pharmacologic investigation of the roots of Bixa orellana.“ J. Amer. Pharm. Ass. Sci. Ed. 1960; 49: 218.

Kamal-Eldin, A., and L.A. Appelqvist, The Chemistry and Antioxidant Properties of Tocopherols and Tocotrienols, Lipids 31:671–701 (1996). PubMed

Safety and efficacy of tocotrienol supplementation for bone health in postmenopausal women: protocol for a dose-response double-blinded placebo-controlled randomised trial. Shen CL, Mo H, Yang S, Wang S, Felton CK, Tomison MD, Soelaiman IN.BMJ Open. 2016 Dec 3;6(12):e012572. doi: 10.1136/bmjopen-2016-012572.PMID: 28011809 Free PMC article. Clinical Trial.

Shen CL, Klein A, Chin KY, Mo H, Tsai P, Yang RS, Chyu MC, Ima-Nirwana S. Tocotrienols for bone health: a translational approach. Ann N Y Acad Sci. 2017;1401(1):150–165. doi: 10.1111/nyas.13449. PubMed

Exploring the potential of tocotrienol from Bixa orellana as a single agent targeting metabolic syndrome and bone loss. Wong SK, Chin KY, Suhaimi FH, Ahmad F, Ima-Nirwana S.Bone. 2018 Nov;116:8-21. doi: 10.1016/j.bone.2018.07.003. Epub 2018 Jul 7.PMID: 29990585

Tocotrienol supplementation suppressed bone resorption and oxidative stress in postmenopausal osteopenic women: a 12-week randomized double-blinded placebo-controlled trial. Shen CL, Yang S, Tomison MD, Romero AW, Felton CK, Mo H.Osteoporos Int. 2018 Apr;29(4):881-891. doi: 10.1007/s00198-017-4356-x. Epub 2018 Jan 12.PMID: 29330573 Clinical Trial.

Tocotrienol supplementation suppressed bone resorption and oxidative stress in postmenopausal osteopenic women: a 12-week randomized double-blinded placebo-controlled trial. C-L Shen 1, S Yang 2, M D Tomison 2, A W Romero 3, C K Felton 4, H Mo 5 (12.1.2018)

A 12-week evaluation of annatto tocotrienol supplementation for postmenopausal women: safety, quality of life, body composition, physical activity, and nutrient intake. Shen CL, Wang S, Yang S, Tomison MD, Abbasi M, Hao L, Scott S, Khan MS, Romero AW, Felton CK, Mo H.BMC Complement Altern Med. 2018 Jun 28;18(1):198. doi: 10.1186/s12906-018-2263-0.PMID: 29954374 Free PMC article. Clinical Trial.

Actions of annatto-extracted tocotrienol supplementation on obese postmenopausal women: study protocol for a double-blinded, placebo-controlled, randomised trial. Amir Aryaie 1, Grant Tinsley 2, Jaehoon Lee 3, Bruce A Watkins 4, Lane Moore 2, Adel Alhaj-Saleh 1, Kartik Shankar 5, Sarah R Wood 6, Rui Wang 7, Chwan-Li Shen 8. doi: 10.1136/bmjopen-2019-034338.

Food for Bone: Evidence for a Role for Delta-Tocotrienol in the Physiological Control of Osteoblast Migration. Lavinia Casati 1 2, Francesca Pagani 1, Roberto Maggi 2, Francesco Ferrucci 3, Valeria Sibilia 1. Published: 30 June 2020

Comment on: Food for Bone: Evidence for a Role for Delta-Tocotrienol in the Physiological Control of Osteoblast Migration. Int. J. Mol. Sci. 2020, 21, 4661.

Pang KL, Chin KY.Int J Mol Sci. 2020 Sep 12;21(18):6674. 

he Effects of Annatto Tocotrienol on Bone Biomechanical Strength and Bone Calcium Content in an Animal Model of Osteoporosis Due to Testosterone Deficiency, by Kok-Yong Chin *OrcID,Dhivakaran Gengatharan,Fadlin Sakina Mohd Nasru,Rehan Amalia Khairussam,Sherlyn Lai Hui Ern,Siti Aina Wahidah Aminuddin andSoelaiman Ima-Nirwana, Department of Pharmacology, Faculty of Medicine, Universiti Kebangsaan Malaysia Medical Centre, Cheras 56000, Malaysia, Published: 14 December 2016

Napsat komentář

Item added to cart.
0 items - 0,00 
COSMOS®MEDICINAL
Nezávisle ověřeno
15 recenze