Za všechno může „Ježíšek“!

Humboldtův proud každoročně přináší k rovníkovým a východním oblastem Tichého oceánu studenou vodu. Proto bývaly u pobřeží Jižní Ameriky výborné životní podmínky a tím i hojnost ryb pro místní rybáře. Nepravidelně se stává, že tento proud zeslabí, někdy více a někdy méně, voda se prohřeje a ryby zmizí. Toto se děje obvykle kolem vánoc a proto tento jev nazývají jihoameričtí rybáři „Ježíšek“ (španělsky EL NIÑO)

EL NIÑO = Ježíšek

Postupně se zjistilo, že se jedná o celosvětový klimatický fenomén, který ovlivňuje počasí různě po celém světě. Různě rozuměj většinou špatně. Není dosud plně pochopen a neodpovídá současným klimatickým modelům. Někdy od konce osmdesátých a začátkem devadesátých let minulého století, začal fenomén nabývat katastrofálních rozměrů. Lov ryb se prakticky zastavil. V té době jsme úspěšně dováželi ryby. Hlavně tresky, z bohatých jihoamerických lovišť. Ryby najednou zmizely.

Tradiční bylinné produkty od „Ježíška“

A právě proto nás  přátelé z Peru seznámili s léčivými bylinami, které jsou po staletí užívány domorodci jak v tropických deštných pralesech, tak ve vysokohorských komunitách v pohoří And. V roce 1992 jsme dovezli první z nich „Lepidium meyenii„. A brzy další a další. Takže i za to, že Vám přinášíme Tradiční bylinné produkty,  může „Ježíšek“.

Štěstí na „Ježíška“

Etnika, od kterých nakupujeme bylinky (nebo chcete-li domorodci), která žijí podle našich měřítek na nižší civilizační úrovni a například čas je pro ně zcela bezvýznamný, vykazují  mnohem vyšší míru pocitu štěstí. I to Vám přinášíme jako poselství. V našich „civilizovaných“ končinách se tento pocit trochu vytrácí. Máme všechno ale nejsme šťastní. A proto…..

Přemýšlejte na „Ježíška“

Odedávna se lidé většinou shodují na jedné věci a to je, že člověk se stává takovým, jaké je jeho myšlení.  Proto myslete na to, aby Vaše myšlenky nebyly pokud možno zlé nebo skličující. Pokud se Vám to stává, pak teď přichází ten nejlepší čas s tím něco smysluplného udělat. Vánoce a Ježíšek jsou za dveřmi. Chystáme se prožít nejkrásnější svátky v roce spolu se svými blízkými. Budeme mít čas (anebo si ho o svátcích udělejte) se zamyslet se nad tím, jak málo významná je honba za penězi ve srovnání se životem v klidu a míru, „životem spočívajícím v oceánu Pravdy, pod jeho vlnami, mimo dosah bouří, v pokoji věčnosti“ (James Allen).

Kdo by něco takového nechtěl?

Zkoušejme začít žít s klidem v srdci a tvořit laskavý vyvážený svět. Právě ten, který je nejblíže okolo nás. Ten co tvoří naše rodina, obec, … Posilujte svoji schopnost vidět o kousek dál a hledejte v sobě tu tichou sílu, která někde uvnitř Vás rezonuje. Tím nastane prostředí, které pomůže zklidnit i ostatní ve vašem okolí, kteří také najdou mír a klid své mysli. Skoro jako zázrak, co? A kdo by něco takového nechtěl? A za to může „Ježíšek“.

Čekání na „Ježíška“

Čekání na „Ježíška“ odlehčete lehkou variací inspirovanou zapékanými lilky (populární na mnoho způsobů v mnoha zemích) odlehčené mozzarellou alla Caprese (známý salát – mozzarella, rajčata, bazalka, olivový olej), kterou jsem jen podle výsledného vzhledu nazval:

Za všechno může "Ježíšek"! COSMOS®MEDICINAL

KŘUPAVÝ BURGER Z LILKU S MOZZARELLOU A RAJČATY

Potřebujete jen pár jednoduchých ingrediencí. Dbejte však, jako vždy, na jejich kvalitu. Příprava je rychlá.

pro 4 osoby: 2 středně velké lilky, 2 sýry mozzarella po 125g, 3-4ks menších rajčat (anebo 12ks datlových), trocha bazalky nejlépe čerstvé dle chuti a na ozdobení, na obalení: hladká mouka, strouhanka, 1 vejce olej na smažení (pečení)

POSTUP: Lilky omyjte, nakrájejte na plátky silné asi jeden centimetr a po obou stranách osolte. Sůl z nich vytáhne přebytečnou vodu. Proto je na 20 minut nechte odpočívat. Mezitím na talířek rozklepněte celé vajíčko a připravte si na talířky mouku a strouhanku. Obalte klasicky – mouka, pak vejce a nakonec strouhanka. Osmažte na horkém oleji nebo vložte do trouby vyhřáté na 200°C na 15-20minut lehce postříkané kvalitním olivovým olejem. Když jsou lilky hotové osušte papírovým ubrouskem od zbytků oleje. Vytvořte něco jako malé burgery dle vlastní fantazie. Začněte plátkem lilku, pak plátky mozzarelly a na to plátky rajčete (nebo půlky datlových  rajčat), přidejte trochu natrhaných lístků bazalky a pak opět plátek lilku. A zopakujte. Navrch ozdobte lístkem bazalky. Pro zpevnění burgery propíchněte párátkem (nejlépe tím na burgery) nebo špejlí. A servírujte.

Přeji Vám dobrou chuť a pevné zdraví!

© COSMOS s.r.o., All rights reserved

2 komentáře u „Za všechno může „Ježíšek“!“

Napsat komentář

Item added to cart.
0 items - 0,00 
COSMOS®MEDICINAL
Nezávisle ověřeno
15 recenze