Domácí nebo exotické bylinky? Jednu úplně čerstvou odpověď najdete zde.

Co je to vlastně etnobotanika ?

Etnobotanika je věda o vztahu mezi rostlinami a lidmi, zkoumá použití rostlin v různých etnických kulturách. Jak byly nebo jsou rostliny užívány, zpracovávány a vnímány v různých etnických a kulturních skupinách – jako lék, potravina, jako jed a mnoha jiným účelům.) Jednou z častých otázek je, zda se omezit na místní nebo regionální bylinky nebo se obohatit o vzdálené, často exotické byliny. Které z nich jsou účinnější? S problematikou přírodních látek je spojena spousta polopravd a klišé. Jasno Vám v tom má etnobotanik profesor Ladislav Kokoška z University of Life Scineces, Prague, (České zemědělské univerzity, Praha), který na tuto otázku, jako jednu z mnoha dalších, odpovídal moderátorce Lucii Výborné v pořadu Host Lucie Výborné na Radiožurnálu 2.3.20201.

Proč tedy exotické rostliny?

Léčiva se inspirují rostlinami, západní medicína je s tou „alternativní“ propojená, říká etnobotanik profesor Ladislav Kokoška. Určitě v tropických oblastech jsou rostliny, které obsahují látky, které jsou účinnější a jsou tam i mnohem koncentrovanější. Je to dáno vlastně evolučně, protože tam v těch tropech, kde je daleko větší diverzita, je i daleko větší tlak chorob, škůdců na ty rostliny. A ty rostliny produkují tyto látky, dost často na svoji obranu.

Reakce na životní podmínky v průběhu vývoje.

Takže tam, protože je tam těch chorob, škůdců a tak dále daleko víc v těch tropech, tak tam ty tropické rostliny musejí náležitým způsobem na tohle reagovat a proto produkují látky, které jsou účinnější a silnější. Takže určitě ty tropické rostliny, které jsou navíc míň prozkoumány jsou hodně perspektivním zdrojem těchto látek oproti těm našim rostlinám, které máme tady. Tady přes zimu prostě většina škůdců, když je tedy zima s nižšími teplotami, zmizí, zahyne nebo se nějak minimálně eliminuje, to se v těch tropech nestane.

Domácí nebo exotické bylinky? Jednu úplně čerstvou odpověď najdete zde. COSMOS®MEDICINAL

Místní, regionální, ale i z velké dálky.

Říká se, nebo je to taková lidová pověra, že člověk by měl vlastně požívat to, co je u něj doma. To znamená, že možná nějaké byliny z Vanuatu a z Austrálie by pro nás neměly být relevantní. Ale zase v kontextu toho co říkáte mi to nepřipadá rozumné, říká Lucie Výborná.

Obojí má své výhody – místní spíše ekonomické, exotické obsahují více prospěšných látek.

No, já jsem tyto teorie samozřejmě slyšel jakoby mnohokrát a tam vždycky vyvstává otázka, co je vlastně původní, že. My konzumujeme třeba brambory atd. Jsou brambory naše plodina? Ty jsou z Ameriky,  byly sem dovezené a tak dále. Teď co je ten region a co není. Když poroste třešeň na hranicích jako v Polsku, za hranicemi, no tak je to ještě naše   nebo už je není jako nebo když to dovezeme z Polska, už to není naše? To jsou takové otázky, na které se hodně těžko odpovídá.

Zdroj: Radiožurnál host Lucie Výborné 2.3.2021.

Přeji Vám pevné zdraví!

Mnoho nadějných a perspektivní bylin najdete v oddíle Tradiční bylinné produkty.

 © COSMOS s.r.o., All rights reserved

4 komentáře u „Domácí nebo exotické bylinky? Jednu úplně čerstvou odpověď najdete zde.“

  1. Vždycky jsem byla skeptická ohledně bylinek ze zahraničí, natož z exotických krajin. Musím ale uznat, že jste mě přesvědčili jim alespoň dát šanci. Za měsíc sem zase napíši a dám vědět, jak to dopadlo.

    Odpovědět
  2. Málokdy se najdou informace ohledně těchto témat, které by nebyly od nějákeho šarlatána či věštce, ale od opravdových autorit. Já jsem šťastná, že se mi jeden takový zdroj najít povedlo a těším se na Vaše další příspěvky!

    Odpovědět

Napsat komentář

Item added to cart.
0 items - 0,00 
COSMOS®MEDICINAL
Nezávisle ověřeno
15 recenze