fbpx

Agaricus

(Agaricus blazei) Žampion brazilský

V pralesní oblasti regionu Sao Paulo v Brazílii v malé horské vesnici Piedade se místní obyvatelé dožívali překvapivě vysokého věku při dobrém zdraví. Často konzumovali houbu, kterou považovali za více než jídlo. Nazývali jí portugalsky Cogumelo da Vida a Cogumelo de Deus což je „houba života“ a „houba od Boha“. Tak byl Agaricus „objeven“ nejen pro vědce ze západních zemí, ale začal se zkoumat i v Japonsku. Laboratorní testy ukazují, že může stimulovat imunitní systém a produkci cytokinů, skupiny menších signálních proteinů, účastnících se významně v imunitní odpovědi. 

Účinky houby Agaricus

  • stimulace imuntitního systému
  • alergie a autoimuntitní onemocnění
  • prevence vzniku nádorových onemocnění
  • prevence infekcí
  • regulace hladiny cukru v krevním řečišti
  • střevní peristaltika
  • redukce vysokého krevního tlaku
  • regulace krevních tuků
  • antioxidační účinky

Použití

Využívají se především zralé plodnice hub, ve kterých je koncentrace obsahových látek nejvyšší. Po sběru se houby rychle suší. Sušení je jedna z nejstarších přirozených metod konzervace, při které jsou zachovány všechny důležité obsahové látky.

Popis

Na rozdíl od jiných medicinálních hub neroste na dřevě. Agaricus tvoří plodnice jednotlivě nebo roste v trsech ve spadaném listí na půdách bohatých na živiny. Roste často v obydlených oblastech. Vyznačuje se nasládlou mandlovou chutí.

Využívané části

Nejvyšší koncentraci obsahových látek a nejefektivnější použití mají zejména plodnice hub.

Obsahové látky

Obsahové látky přispívají k přirozené obranné reakci organizmu. Je bohatý na betaglukany, které podporují imunitu. Navíc k beta glukanům se účinek na imunitní systém připisuje dalším obsaženým polysacharidům, jako jsou alfa glukany. Tyto látky ovlivňující imunitu organizmu vykazují proti infekční a proti nádorové účinky ve studiích na zvířatech. Odhaduje se, že je v Japonsku užíván pravidelně 500.000 lidmi. Je tam rovněž nejpopulárnějším doplňkem a alternativním léčivem užívaným pacienty s nádorem. Obsahuje velké množství dalších bioaktivních látek jako vitamíny, minerální látky. V současné době je Agaricus intenzivně zkoumán a výsledky jsou pravidelně zveřejňovány v prestižních vědeckých časopisech. Houba je jedním z potenciálně nejslibnějších léčivých přípravků proti rakovině a účinným široko spektrálním stimulantem přirozeného imunitního systému.

Výskyt

Největšími vývozci jsou Čína a Brazílie. Pro velký zájem je kultivován na severozápadě USA a Kanady, ale v Kalifornii, na Havaji, Velké Británii, Holandsku, Tajwanu A Filipínách.

Doba sběru

Plodnice se po sběru rychle suší. 

© COSMOS s.r.o., All rights reserved