Inonotus
(Inonotus obliquus) čaga, rezavec
Inonotus je víceletá dřevokazná houba běžně rostoucí na břízách a dalších listnatých stromech. Patří mezi škůdce, napadené stromy odumírají. Tato houba má velmi významné postavení v ruském přírodním léčitelství. V tradičním lidovém léčitelství se čaga používá v případě žaludečních potíží, zánětech žaludku a střev onemocnění jater. Obyvatelé Sibiře z ní vaří odvary k léčbě nádorů a nazývají ji „Dar od boha“.
Účinky houby Inonotus
- silné antioxidační účinky, detoxikace
- zpomaluje proces stárnutí
- pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály
- podpora trávení
- v případě žaludečních potíží (zánět žaludku, dvanácterníku či střev, žaludeční vředy
- ochrana žaludeční sliznice, při žaludečních obtížích
- chrání játra
- Crohnova choroba, ulcerózní kolitida
- adaptogenní a posilující imunitu
- ekzémy, doplněk léčby lupénky
- pásový opar
- působí protizánětlivě
- potencionální protirakovinné účinky
- regulace cholesterolu a tlaku krve
- podporuje kardiovaskulární systém
- podpora u diabetu
- zmírňuje bolesti
- paměť, koncentrace, myšlení
- působení celkově tonizující
Použití
Využívají se především zralé plodnice hub, ve kterých je koncentrace obsahových látek nejvyšší. Po sběru se plodnice rychle suší. Sušení je jedna z nejstarších přirozených metod konzervace, při které jsou zachovány všechny důležité obsahové látky.
Popis
Inonotus je víceletá dřevokazná houba z čeledi kožovkovitých. Plodnice jsou ve dvou typů. Nedokonalé a dokonalé.
Nedokonalá plodnice je 10-35 cm velká, polokulovitá, někdy až protáhlá, víceletá. Dokonalé plodnice zabírá 1/3 – ½ obvodu kmene a dosahuje délky i několika metrů. Tvoří souvislejší plochy i oddělená políčka rozmanitého tvaru i velikosti pod kůrou a vnější vrstvou bělového dřeva, kterou nadzvedávají a kůra i s částí dřeva odpadává.
Využívané části rostliny
Nejvyšší koncentraci obsahových látek a nejefektivnější použití mají zejména plodnice hub.
Obsahové látky
Obsahuje fenolické sloučeniny a chinony, které jsou silnými antioxidanty. Druhou významnou skupinou jsou triterpeny.
Nejvýznamnější obsahovou látkou je kyselina betulinová, kterou houba nasává z břízy. Od 90. let je tato látka studována pro své protinádorové a antivirové účinky (betulin či inotodiol). Předmětem výzkumu je schopnost zahájit proces, ve kterém biochemické reakce dovedou rakovinovou buňku k naprogramované smrti. Zkoumají se také antiparazitické a protizánětlivé účinky. Dalšími obsahovými látkami jsou polysacharidy (beta glukany), steroly, chromogeny, lignin, puriny, kyselina čagová, buničina, inodiol, betulin či melanin. Z minerálů obsahuje železo, křemík, hliník, vápník, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan a draslík. Obsahuje vitamín B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (kyselina D panthotenová), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová), D3 (cholekalciferol) nebo vitamin K1 (fylochinon) (nevhodný pro osoby s poruchou srážllivosti krve).
Výskyt
Pochází z oblasti východní Evropy a ruské Sibiře, běžně se s ní setkáváme i na severu Polska. Nedokonale plodnice leden až prosinec na živých kmenech listnatých stromů. Upřednostňuje břízy.
Doba sběru
Dokonalé plodnice jsou v měsících srpen až září na odumírajících nebo mrtvých kmenech listnatých stromů v místech jejich poranění, někdy i v jejich dutinách.
© COSMOS s.r.o., All rights reserved