LENTINULA· ORBIS FUNGUM

ᐊ Zpátky na produkt

Lentinula – shiitake, houževnatec

(Lentinula edodes) Houževnatec jedlý

Houba Lentinula edodes pochází z jihovýchodní Asie. Traduje se o ní, že je příčinou dlouhověkosti Japonců. Název Shiitake přejatý z japonštiny, znamená „houba rostoucí na šii“ (šii je strom rodu Castanopsis z čeledi bukovitých). V japonském tradičním léčitelství je využívána již asi 2000 let. Říká se o ní, že je „královnou mezi houbami“ či „elixírem života“. Číňané jí říkají „voňavá houba“ nebo „zimní houba“. Lentinula je dřevokazná stopkovýtrusná houba. Roste v trsech na spadaných stromech či pařezech, zejména bukových. Jejímu přírodnímu rozšíření vyhovuje teplé a vlhké klima jihovýchodní Asie. V japonském tradičním léčitelství je využívána již asi 2000 let. Říká se o ní, že je „královnou mezi houbami“ či „elixírem života“. Číňané jí říkají „voňavá houba“ nebo „zimní houba“. Podílí se na přirozené imunologické obraně.

Účinky houby Lentinula

PROČ NENÍ MOŽNO UVÁDĚT INFORMACE O BYLINÁCH A HOUBÁCH

Dle platné legislativy EU není bohužel možno podávat informace o bylinách a houbách použitých v našich produktech a to ani o jejich použití v tradiční etnické medicíně v tisícileté historii lidstva ani výsledky současných vědeckých studií.   Jakoukoli informaci považují příslušné instituce za porušení zákona buďto za označení tzv. nepovoleným zdravotním tvrzením anebo Přisuzování potravině vlastnosti léčení, vyléčení či prevence lidských onemocnění. Mrzí nás to. Děkujeme Vám za pochopení. Dovolujeme si Vás informovat, že všechny informace bez problému najdete na veřejně dostupných zdrojích na internetu. Můžete se nás také na cokoli zeptat.

  • přirozená obrana organizmu
  • Imunita v normě
  • podílí se na přirozené imunologické obraně

Použití

Využívají se především zralé plodnice hub, ve kterých je koncentrace obsahových látek nejvyšší. Po sběru se houby rychle suší. Sušení je jedna z nejstarších přirozených metod konzervace, při které jsou zachovány všechny důležité obsahové látky.

Popis

Lentinula je dřevokazná stopkovýtrusná houba. Roste v trsech na spadaných stromech či pařezech. Jejímu přírodnímu rozšíření vyhovuje teplé a vlhké klima jihovýchodní Asie. Klobouk je 50-200mm velký, šupinatý, je světle až tmavě hnědý, občas s bílými skvrnami, zprvu bývá podvinutý. Lupeny jsou bělavé a postupně tmavnou. Třeň má šupinatý povrch.

Využívané části

Nejvyšší koncentraci obsahových látek a nejefektivnější použití mají zejména plodnice hub.

Obsahové látky

Lentinula je bohatá na potřebné esenciální aminokyseliny, minerální látky i vitamíny skupiny B a také provitamín D2.  Kromě vitamínů a minerálů obsahuje unikátní skladbu aktivních látek-nukleotidy, peptidy, organické kyseliny a sloučeniny cukrů. Zvláštní pozornost přitahují polysacharidy ‒ betaglukany, kam se řadí lentinany.  Lentinan je jednou ze sloučenin, kterým jsou připisovány vlastnosti účinného povzbuzení imunitního systému.

Výskyt

Houba Lentinula edodes pochází z jihovýchodní Asie. V mnoha zemích v této oblasti je považována za medicinální houbu v místním etnickém léčitelství.

Doba sběru

Vyrůstá na kmenech nebo pařezech listnatých dřevin od ledna do prosince. Plodnice se po sběru rychle suší. 

© COSMOS s.r.o., All rights reserved

Item added to cart.
0 items - 0,00 
COSMOS®MEDICINAL
Nezávisle ověřeno
15 recenze