fbpx

Lentinula – shiitake

(Lentinula edodes) Houževnatec jedlý

Houba Lentinula edodes pochází z jihovýchodní Asie. Traduje se o ní, že je příčinou dlouhověkosti Japonců. Název Shiitake přejatý z japonštiny, znamená „houba rostoucí na šii“ (šii je strom rodu Castanopsis z čeledi bukovitých). V japonském tradičním léčitelství je využívána již asi 2000 let. Říká se o ní, že je „královnou mezi houbami“ či „elixírem života“. Číňané jí říkají „voňavá houba“ nebo „zimní houba“.

Účinky houby Lentinula

  • spuštění imunitního systému při bakteriálních a virových infekcích
  • příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu
  • přispívá ke snižování krevního tlaku
  • prospívá proti kornatění tepen-arterioskleróze
  • podporuje pročišťování střev
  • zmírňuje chronické obtíže při osteoporóze
  • zmírňuje chronické obtíže při revmatických onemocněních
  • doplňková podpora při léčbě nádorů a prevence jejich vzniku

Použití

Využívají se především zralé plodnice hub, ve kterých je koncentrace obsahových látek nejvyšší. Po sběru se houby rychle suší. Sušení je jedna z nejstarších přirozených metod konzervace, při které jsou zachovány všechny důležité obsahové látky.

Popis

Lentinula je dřevokazná stopkovýtrusná houba. Roste v trsech na spadaných stromech či pařezech. Jejímu přírodnímu rozšíření vyhovuje teplé a vlhké klima jihovýchodní Asie.

Klobouk je 50-200mm velký, šupinatý, je světle až tmavě hnědý, občas s bílými skvrnami, zprvu bývá podvinutý. Lupeny jsou bělavé a postupně tmavnou. Třeň má šupinatý povrch.

Využívané části

Nejvyšší koncentraci obsahových látek a nejefektivnější použití mají zejména plodnice hub.

Obsahové látky

Lentinula je bohatá na potřebné esenciální aminokyseliny, minerální látky i vitamíny skupiny B a také provitamín D2.  Kromě vitamínů a minerálů obsahuje unikátní skladbu aktivních látek-nukleotidy, peptidy, organické kyseliny a sloučeniny cukrů. Zvláštní pozornost přitahují polysacharidy ‒ beta glukany, kam se řadí lentinany.  Lentinan je jednou ze sloučenin, kterým jsou připisovány vlastnosti účinného povzbuzení imunitního systému.

Výskyt

Houba Lentinula edodes pochází z jihovýchodní Asie. V mnoha zemích v této oblasti je považována za medicinální houbu v místním etnickém léčitelství.

Doba sběru

Vyrůstá na kmenech nebo pařezech listnatých dřevin od ledna do prosince. Plodnice se po sběru rychle suší. 

© COSMOS s.r.o., All rights reserved