ARTYCHOKE · HERBARIUM

ᐊ Zpátky na produkt

Artychoke

(Cynara scolymus)

Rostlina byla využívána jako potravina i léčivo už ve starověku Egypťany, Řeky a Římany. Ve starověkém Římě byla důležitou položkou tehdejších hostin. V tradiční medicíně je po staletí používána zvláště na podporu jater a žlučníku a pro podporu činnosti slinivky a detoxikační aktivity jater. Roste do výšky okolo 2m. Vytváří velké fialově zelené hlávky. Obsahové látky vykazují vynikající vlastnosti a jejich kombinace je důležitá pro normální trávení, normální hladinu cholesterolu v krvi, normální činnost jater a žlučníku. A pro normální metabolismus lipidů. Nejznámější biologicky aktivní látkou je Cynarin, ze skupiny hořčin. Artychoke je po staletí využíván v tradiční etnické medicíně.

Účinky byliny Artychoke

PROČ NENÍ MOŽNO UVÁDĚT INFORMACE O BYLINÁCH A HOUBÁCH

Dle platné legislativy EU není bohužel možno podávat informace o bylinách a houbách použitých v našich produktech a to ani o jejich použití v tradiční etnické medicíně v tisícileté historii lidstva ani výsledky současných vědeckých studií.   Jakoukoli informaci považují příslušné instituce za porušení zákona buďto za označení tzv. nepovoleným zdravotním tvrzením anebo Přisuzování potravině vlastnosti léčení, vyléčení či prevence lidských onemocnění. Mrzí nás to. Děkujeme Vám za pochopení. Dovolujeme si Vás informovat, že všechny informace bez problému najdete na veřejně dostupných zdrojích na internetu. Můžete se nás také na cokoli zeptat.

  • normální hladina cholesterolu v krvi
  • normální činnost jater a žlučníku
  • metabolismus lipidů

Použití

Sušení listú a nadzemních částí je jedna z nejstarších přirozených metod konzervace, při které jsou zachovány všechny důležité obsahové látky. Velmi známá je konzumace nezralých úborů v různých úpravách jako zelenina.

Popis

Artychoke je teplomilná, vytrvalá bylina, která roste do výšky okolo 2m a vytváří velké fialovozelené hlávky. Patří do čeledi Asteraceae.

Využívané části rostliny

Využívané části rostliny Artychoke jsou její nadzemní součásti. Listy rostliny mají největší obsah aktivní hořčiny Cynarinu.

Obsahové látky

Obsahové látky vykazují jedinečné vlastnosti. Jejich kombinace je důležitá pro normální normální trávení, normální hladinu cholesterolu v krvi, normální činnost jater a žlučníku. A pro normální metabolismus lipidů. Normální hladina krevních lipidů (cholesterol) má dále vliv na správnou činnost srdce. Je důležitým faktorem při cukrovce druhého typu. A výrazným faktorem tzv. metabolického syndromu. Nejznámější biologicky aktivní látkou je Cynarin, ze skupiny hořčin. Obsahové látky Hořčiny obecne podporují tvorbu a množství žluči. Normální trávení je rovněž důležité pro přirozenou kontrolu hmotnosti. Obsahuje vitmín K, vitamíny řady B – thiamin, riboflavin, niacin, kyselinu pantotenovou, B6. Je zdrojem minerálních látek jako draslík, měď, vápník, železo, mangan a fosfor. Obsahuje řadu látek, které vykazují antioxidační schopnosti. Dále řadu dalších „aktivních“ látek. Mezi jinými flavonoidy jako jsou betakaroten, lutein, zeaxantin.

Výskyt

Dnes je její pěstování rozšířeno v teplých oblastech v Jižní a Severní Americe i v Evropě.

Doba sběru

Rostliny se sbírají v době květu a rychle se suší. Mají hořkou chuť.  Jsou využívány od nepaměti.

© COSMOS s.r.o., All rights reserved

Item added to cart.
0 items - 0,00 
COSMOS®MEDICINAL
Nezávisle ověřeno
15 recenze