VALERIANA · HERBARIUM

ᐊ Zpátky na produkt

Valeriana

(Valeriana officinalis)

Valeriana známá bylina.  Rostlina je po staletí bezpečně užívána v tradiční medicíně. Používá se ke snížení napětí nebo nervozity, podrážděnosti a při hysterických stavech. Valeriana je výborná na nespavost, protože navozuje přirozený zdravý spánek. Zklidnění a dobrý spánek jsou prospěšné celkovému zdraví. Prospívá zdravé době spánku, zkrácení doby krátkodobých probuzení v době spánku, snížení četnosti probuzení během doby spánku, uklidňuje nežádoucí mimovolnou pohybovou aktivitu ve spánku. Uklidňuje vnitřní nervozitu a napětí a zlepšuje kvalitu spánku. Rostlina vděčí za svoje mimořádné vlastnosti takzvaným obsahovým látkám. Valeriana obsahuje valepotriáty a silice. Valepotriáty a kyselina isovalerová jsou látky, které jsou také odpovědny za charakteristickou vůni. Rostlina je po staletí bezpečně užívána nejen v Peru. Má příznivý vliv na srdce a cévy, na duševní zdraví a podporuje zažívání.

Účinky Valeriana

PROČ NENÍ MOŽNO UVÁDĚT INFORMACE O BYLINÁCH A HOUBÁCH

Dle platné legislativy EU není bohužel možno podávat informace o bylinách a houbách použitých v našich produktech a to ani o jejich použití v tradiční etnické medicíně v tisícileté historii lidstva ani výsledky současných vědeckých studií.   Jakoukoli informaci považují příslušné instituce za porušení zákona buďto za označení tzv. nepovoleným zdravotním tvrzením anebo Přisuzování potravině vlastnosti léčení, vyléčení či prevence lidských onemocnění. Mrzí nás to. Děkujeme Vám za pochopení. Dovolujeme si Vás informovat, že všechny informace bez problému najdete na veřejně dostupných zdrojích na internetu. Můžete se nás také na cokoli zeptat.

  • kardiovaskulární systém
  • krevní tlak
  • psychická rovnováha
  • udržuje správné trávení
  • proti nespavosti, zlepšuje kvalitu spánku
  • zbavuje pocitu nevyspání
  • odstraňuje únavu z nevyspání
  • kvalitní spánek pomáhá relaxaci a načerpání síly a energie
  • zdravý a přirozený spánek prospívá zdraví

Použití

V místech výskytu bývá bylina používaná po staletí nejrůznějším způsobem. Sušení je jedna z nejstarších přirozených metod konzervace, při které jsou zachovány všechny důležité obsahové látky.

Popis

Valeriana je běžná trvalka. Rostlina dorůstající až 2 m výšky, lodyha je Iysá, podéIně rýhovaná, řapíkaté listy mají 6—9 párů lístků, které jsou po okraji zubaté. Bílé, častěji růžové květy jsou uspořádány ve vidlanovitých latách, koruna do 5 mm délky. Kvete od června do srpna.

Droga

Drogou byliny Valeriana jsou listy.

Obsahové látky

Celkové uklidnění se připisuje především obsahu valepotriatů a silice. Valepotriáty a kyselina  isovalerová jsou látky, které dávají bylince také charakteristickou vůni. Obsahuje seskviterpenovou kyselinu valerovou a silice. Dalšími sekundárními metabolity jsou valepotriaty, alkaloidy, kesylglykol, flavonoidy a další látky. Celkem jich dosud bylo identifikováno více jak sedmdesát.

Výskyt

Valeriana je rozšířena v Euroasii a obou amerických kontinentech. V krystalicky čistých andských oblastech Jižní Ameriky vyrůstá bez vlivu jakýchkoli škodlivin.

Doba sběru

V místech výskytu jsou rostliny sbírány v průběhu přirozené vegetace a využívány od nepaměti.

© COSMOS s.r.o., All rights reserved

Item added to cart.
0 items - 0,00 
COSMOS®MEDICINAL
Nezávisle ověřeno
15 recenze