YACON · HERBARIUM

ᐊ Zpátky na produkt

Yacon

(Smallanthus sonchifolius)

Stopy Yaconu objevili archeologové na pohřebištích kultur, které o staletí předcházely kultuře Inků. Hlízy se konzumují v Jižní Americe jako sladké ovoce podobně jako ananas. Yacon je vytrvalá rostlina rostoucí až do výšky 3 metrů, rostoucí v jižní Americe od Venezuely po Argentinu do výšek 3 300m n. mořem. Listy Yaconu obsahují, kromě jiných látek, přírodní oligosacharidy, které nejsou vstřebávány lidským organizmem. Tyto slouží jako zdroj výživy pro příznivou bifidní mikrofloru trávicího traktu.

Účinky byliny Yacon

PROČ NENÍ MOŽNO UVÁDĚT INFORMACE O BYLINÁCH A HOUBÁCH

Dle platné legislativy EU není bohužel možno podávat informace o bylinách a houbách použitých v našich produktech a to ani o jejich použití v tradiční etnické medicíně v tisícileté historii lidstva ani výsledky současných vědeckých studií.   Jakoukoli informaci považují příslušné instituce za porušení zákona buďto za označení tzv. nepovoleným zdravotním tvrzením anebo Přisuzování potravině vlastnosti léčení, vyléčení či prevence lidských onemocnění. Mrzí nás to. Děkujeme Vám za pochopení. Dovolujeme si Vás informovat, že všechny informace bez problému najdete na veřejně dostupných zdrojích na internetu. Můžete se nás také na cokoli zeptat.

Použití

Sušení listů je jedna z nejstarších přirozených metod jejich konzervace, při které jsou zachovány všechny důležité obsahové látky.

Popis

Yacon je vytrvalá rostlina z čeledi Asteraceae, rostoucí do výšky 1,5 – 3m. Má tmavě zelené, celeru podobné listy, pokryté chmýřím. Květy jsou malé, nenápadné, žluté barvy. Jednotlivá rostlina vytváří pod zemí 4 až 20 masitých hlíz. Dužnina hlíz obsahuje velké množství vody, je slabě nažloutlá a velmi křehká, se sladkou, slabě pryskyřičnou chutí.

Využívané části rostliny

Využívané části rostliny Yacon jsou listy a hlízy.

Obsahové látky

Obsahové látky v listech Yaconu vykazují antioxidační účinky. Listy obsahují některé seskviterpeny. Významný je i obsah oligosacharidů v hlízách.

Výskyt

Yaconu se daří v prohřívaných údolích pohoří And v Jižní Americe, ale můžeme ho najít až do výšek okolo 3 200m nad mořem. Domovem Yaconu jsou nižší oblasti pohoří And v Peru, Ecuadoru, Bolivie a Kolumbie. Je velmi dobře přizpůsobena sezónním cyklům sucha či chladna.

Doba sběru

V místech výskytu se Yacon pěstuje pro chutné a sladké hlízy. Listy Yaconu mají svoje nezastupitelné místo v systému tradiční etnické medicíny. Jsou využívány od nepaměti.

© COSMOS s.r.o., All rights reserved

Item added to cart.
0 items - 0,00 
COSMOS®MEDICINAL
Nezávisle ověřeno
15 recenze